Máte již dost drahého tepla z teplárny? Chcete teplou vodu bez odstávek a topnou sezónu podle potřeb obyvatel ve vašem domě? Přemýšlíte, jak efektivně využít naspořené finanční prostředky a zvýšit tak hodnotu své nemovitosti? Zajímáte se o moderní a ekologické způsoby vytápění vašeho bytového domu?
Důvodů pro odpojení bytového domu od centrálního zdroje tepla (czt) je celá řada. Pokud jste si našli ten „svůj“ a zvažujete odpojení paneláku od teplárny, pak vás bude jistě zajímat, co vás na cestě k vlastní kotelně čeká.
Čím dříve chcete šetřit peníze, tím dříve je potřeba zahájit první kroky.
Celý proces vedoucí k vytápění domu vlastní kotelnou může trvat několik měsíců, ale i let. Můžeme ho rozdělit na dvě dlouhodobější fáze. První etapou je rozhodování v domě, které je různě dlouhé, v řádech několika měsíců až let. Záleží především na celkové náladě vlastníků bytových jednotek a jejich postoji k novému zdroji tepla. Zároveň je velmi důležitá role výboru, který by měl zajistit potřebné informace a podklady pro úspěšné schválení změny vytápění.
Po podepsání smlouvy o dílo s vybraným dodavatelem nastává druhá fáze, realizační. Ta zahrnuje projektové řízení, stavební řízení (včetně vyřízení odpojení domu od czt) a samotnou realizaci. Zde je potřeba počítat s průtahy ze strany stávajícího dodavatele tepla v řádech měsíců. Platí tedy, že kdo chce stihnout nadcházející topnou sezónu, musí začít aktivně jednat nejpozději na jaře.
Kolik ušetříme?
Abyste mohli přemýšlet o vybudování vlastní kotelny v domě, je důležité nejprve zjistit, jak moc se její pořízení vyplatí. Nechte si spočítat STUDII ÚSPOR, ze které se dozvíte, kolik bude nový topný zdroj stát a kolik peněz uspoříte za teplo a teplou vodu.
Jednání v domě
Pokud jsou výsledky Studie úspor pro vás zajímavé a chcete se odpojením domu od dálkového tepla dále zaobírat, je ideální zorganizovat informační členskou schůzi. Na schůzi představíte účastníkům možnost vybudování vlastní kotelny, technické řešení ve vašem domě a ekonomický přínos pro celý dům i úspory pro jednotlivé vlastníky bytů. Cílem takovéto schůze je vytvoření výběrové komise a získání mandátu se tématu dále věnovat.
Nejcennějšími informacemi jsou zkušenosti těch, kteří tepelná čerpadla na domě již mají. Domluvte si prohlídku instalace za přítomnosti zástupců vybraného domu. Seznámíte se s technologií a promluvíte si o všem, co vás ohledně provozu vlastní kotelny zajímá. Vezměte na prohlídku zájemce z vašeho domu i případné odpůrce záměru, ať se přesvědčí na vlastní oči.
Až získáte potřebné podklady pro projednávání dalšího postupu v domě, bude potřeba svolat členskou schůzi za účelem odsouhlasení záměru odpojit dům od teplárny.
Když si členové schůze schválí záměr se od dálkového tepla odpojit, čeká vás další velmi důležitý krok. Výběr správného dodavatele je zásadní podmínkou budoucí spokojenosti. Stanovte si výběrová kritéria, podle kterých budete posuzovat jednotlivé nabídky a nechte si poradit od těch, kteří již mají proces odpojení domu od teplárny za sebou.
Projekce a stavební povolení
Podpisem smlouvy s vybraným dodavatelem startuje druhá etapa. Zpracování projektové dokumentace a získání stanovisek příslušných orgánů státní zprávy, včetně stávajícího dodavatele tepla a distributora elektrické energie, jsou podkladem pro vydání stavebního povolení. Málokterá teplárna vydá souhlasné stanovisko okamžitě, spíše se snaží celou akci zdržovat a komplikovat, obvykle se jim to daří několik měsíců. Není se však čeho obávat, většinou se jedná o bezpředmětné připomínky a stavební povolení je vydáno.
Realizace kotelny
Samotná realizace, včetně všech potřebných prací, je pak provedena během několika týdnů. Systém se napojuje na stávající soustavu radiátorů a do jednotlivých bytových jednotek se tak nezasahuje. Přepojení otopné soustavy na vlastní zdroj trvá pouze několik hodin a může být provedeno i v průběhu topné sezóny.
Uvedení do provozu a kolaudace
Kotelna je spuštěna do zkušebního provozu, který je zakončen úspěšnou kolaudací, zahrnující i hlukovou studii.
Kolaudací pro nás zakázka nekončí. Naopak z hlediska provozu zahajujeme službu Dispečink. Zdroj tepla dálkově monitorujeme a vyhodnocujeme provozní data. Své teplo budete mít stále hlídané dálkově, jak jste byli doposud zvyklí.